Categories: Deski z wiosłem, SUP

SUP – co to jest?

Istnieje wiele rodzajów sportów. Jedne są mniej, a inne bardziej popularne. Każdy jednak z nich ma swoich fanów i przedstawicieli. Istnieje również taki sport, jakim jest SUP. Co to dokładnie jest? Od czego zacząć?

Czym jest SUP?

Stand Up Paddle, bo tak brzmi pełna nazwa, to pływanie na desce. Jednak nie jest to zwykłe pływanie na desce. Różni się tym, że pływamy na desce bez żagla przy użyciu wiosła. Wbrew pozorom to tak naprawdę jedna z najłatwiejszych dyscyplin sportów wodnych z deską. Może warto się więc nim zainteresować? 

Pierwsze kroki

Warto zacząć od wyboru najważniejszego elementu, jakim jest oczywiście deska z wiosłem. Tak naprawdę deski SUP dzielone są na dwa podstawowe rodzaje ze względu na konstrukcję. Mogą to być deski pompowane lub deski twarde. Jaka jest różnica? Deski twarde są znacznie większe i sztywniejsze od pompowanych. Są one tworzone ze styropianu obłożonego laminatami z żywicy epoksydowej, kewlaru lub włókna szklanego podobnie jak deski do windsurfingu. Ich transport może nam sprawiać sporo kłopotów jeśli nie posiadamy samochodu. Ich minusem jest to, że jeśli taka deska upada na kamienie, to niestety bardzo łatwo się uszkadza.

Deski pompowane są znacznie łatwiejsze w przechowywaniu. Dlaczego? Można je swobodnie zwinąć i przenieść w plecaku. To świetna opcja dla osób, które nie poruszają się własnym samochodem. Ich konstrukcja umożliwia wtłoczenie w ich środek powietrza pod wysokim ciśnieniem przy użyciu specjalnej pompki. Pompowanie odbywa się bardzo sprawnie, więc nie tracimy na nie zbyt wiele czasu. Warto też zaznaczyć, że  ten rodzaj desek jest bardziej odporny na różnego rodzaju uszkodzenia.

Gdzie i jak zacząć pływać na desce z wiosłem?

Dla osób początkujących zaleca się wybranie spokojnego akwenu. Oczywiście można pływać w wielu miejscach- na jeziorach, na morzu czy rzece. Jednak pierwsze kroki bywają trudne i warto wybrać miejsce, gdzie po kolei możemy nauczyć się wszystkiego. Ważną kwestią jest jeszcze wiatr. W miejscu, gdzie zbyt mocno wieje, nauka będzie bardzo trudna. Koniecznie powinniśmy zwrócić na to uwagę.

Jeśli chcemy wejść na deskę, należy zanurzyć się mniej więcej na wysokość kolan. Jest to taka głębokość, która spokojnie pozwoli nam ulokować się na desce. Najlepiej najpierw zacząć od pozycji klęczącej i oswoić się ze sprzętem, a następnie spróbować złapać równowagę. Bierzemy do ręki wiosło i zanurzamy pióro w wodzie. Wiosło przeciągamy wzdłuż deski aż do pięt.

Warto skorzystać z pomocy instruktora lub kogoś, kto już umie pływać na desce z wiosłem. To niesamowita przygoda i zarazem coraz bardziej popularny sport wodny.