Categories: Deski z wiosłem, SUP, Surfing

Wstań i wiosłuj!

Od niedawna, w sezonie letnim na naszych akwenach wodnych, coraz częściej można zobaczyć osoby pływające rekreacyjnie na desce z wiosłem. Ten rodzaj sportu zdobywa sobie coraz większą rzeszę zwolenników. Jest to forma aktywności przeznaczona dla każdego, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Opanowanie podstaw pływania nie jest trudne i wymaga tylko odrobinę rozwiniętego zmysłu równowagi. 

Deska z wiosłem nazywana też SUP- em (od angielskiego wyrażenia „stand up paddle”) bądź paddleboardem, to w ostatnich sezonach, również stały element wyposażenia szkół sportów wodnych i wypożyczalni sprzętu. Na fali rosnącej popularności tej formy rekreacji, pojawiło się także wiele firm oferujących szkolenia, rzeczne spływy na SUP-ach czy też cieszące się ogromnym zainteresowaniem zajęcia z jogi. Deska z wiosłem doskonale sprawdza się również na morzu, gdzie bardziej doświadczeni użytkownicy surfują, łapiąc najmniejsze nawet fale. Zresztą możliwości wykorzystania deski wiosłem jest całe mnóstwo.

SUP jako sprzęt rekreacyjny

Pompowane deski z wiosłem, świetnie sprawdzają się w roli sprzętu sportowego rodzin. Łatwy transport i regulowane wiosło umożliwiają użytkowanie deski  zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Wyjazd nad rzekę czy jezioro może być świetną okazją do wspólnej rodzinnej zabawy.

Joga na desce

Niezwykle popularna forma wykorzystania SUP-a. W sezonie letnim głównie na Półwyspie Helskim znajdziemy mnóstwo ofert zajęć z jogi na deskach, która ze względu na warunki, w jakich się odbywa, jest świetną alternatywą dla tradycyjnych sesji w sali.

Surfing

Osoby bardziej doświadczone, mające już za sobą pierwszy kontakt z deskami SUP, mogą spróbować swych sił w surfingu. Na polskim wybrzeżu, zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim, w Kołobrzegu i okolicach funkcjonują szkółki, w których ofercie znajdziemy naukę surfowania na desce z wiosłem.

Przygoda

Ci, którzy cenią sobie kontakt z przyrodą, spokój oraz ciszę, powinni wybrać się na przykład na warmińsko- mazurskie szlaki wodne. Deska z wiosłem doskonale sprawdzi się jako alternatywa dla spływów kajakowych. Przez wprawnych użytkowników z powodzeniem może być wykorzystywana nawet w trakcie wielodniowych eskapad. 

Sport

Entuzjaści pływania na SUP- ie., w których drzemie żyłka sportowca i chęć rywalizacji mogą uczestniczyć, w coraz częściej organizowanych w naszym kraju, regatach na deskach czy wyścigach długodystansowych. Do najpopularniejszych należą Planet SUP Baltic Race czy SUP Long Distance Polish Surfing Challenge. 

Niezależnie od wybranego sposobu użytkowania, pływanie na desce z wiosłem to świetny pomysł na dobrą zabawę i zdrowy, aktywny wypoczynek.