Categories: SUP

Stand up paddle

W ostatnich latach, wśród miłośników sportów wodnych, coraz większą popularnością cieszy się nowy rodzaj sportu wodnego, czyli pływanie na desce z wiosłem. Stand up paddle przywędrował do nas zza oceanu, gdzie instruktorzy surfingu, zaczęli w trakcie szkoleń, używać większych, wypornych desek, na których łapali fale przy użyciu wiosła. Sport zaczął zdobywać sobie coraz większa popularność i obecnie jest jedną z najpopularniejszych form rekreacji na wodzie. Deska z wiosłem może być wykorzystywana na każdym rodzaju zbiornika wodnego. Począwszy od stawów, poprzez rzeki i jeziora skończywszy na morskich falach. Pomysł produkcji pompowanych wersji paddleboardów  jeszcze mocniej zrewolucjonizował rynek, czyniąc ten sprzęt dostępnym dla każdego. Niewielkie rozmiary po wypompowaniu, łatwość transportu i użytkowania sprawia, że deska z wiosłem to obecnie najlepiej sprzedający się produkt z kategorii sprzęt wodny.

Rodzaje desek

Ze względu na konstrukcję, deski dzielimy na pompowane i sztywne. Pompowana deska z wiosłem wykonana jest ze specjalnych materiałów, które po wtłoczeniu powietrza o odpowiedniej wartości ciśnienia (zazwyczaj 15 PSI) zapewniają jej odpowiednia sztywność i stabilność. Ze względu na niewielkie gabaryty po wypompowaniu są najchętniej wybierane przez osoby pływające rekreacyjnie. Deski sztywne produkowane są z laminatów podobnie jak sprzęt do surfingu czy windsurfingu. Ich wadą są spore gabaryty utrudniające transport i przechowywanie.

Przeznaczenie desek

Deski stand up paddle możemy używać wszędzie, gdzie tylko jest woda. Na jeziorach i spokojnych rzekach najlepiej sprawdzają się deski pompowane. Jeżeli chodzi o wyższy stopień wtajemniczenia, w którym deska z wiosłem wykorzystywana jest do surfowania po falach, najlepszym wyborem są deski sztywne.

Typy desek:

  • allround- pompowane lub sztywne przeznaczone do szeroko pojętej rekreacji na spokojnych akwenach, lub niewielkich falach oraz krótkich wycieczek
  • wave- Laminatowe deski przeznaczone do surfowania po falach.
  • touring- przeznaczone do dłuższych wycieczek i turystyki po zróżnicowanych wodach. Są znacznie dłuższe niż deski allround i wave. W części dziobowej wyposażone w system pasów umożliwiających przewożenie wyposażenia turystycznego.
  • race- deski do ścigania. Bardzo długie, lekkie i wąskie. Służą do pływania w zawodach i regatach długodystansowych.

Deska z wiosłem to sprzęt dla każdego. Zarówno dla ludzi rekreacyjnie pływających, podczas odpoczynku nad wodą, jak i osób z zacięciem sportowym.